duminică, 10 martie 2013

Victorie grea , dar importanta

SCM Petrotub Roman  a castigat vineri cu scorul de 2-0 in fata celor de la CSM Kosarom Pascani .Golurile romascanilor au fost inscrise de Ghidarcia Sergiu in min 75 si de Alexandru Marius in minut 90.

Gheorghe Poenaru a introdus primul unsprezece prin :
    Dornescu (debutant) -portar
    Vlaicu , Ghidarcia , Carnariu, Capraru (debutant)-fundasi
    Menghia , Popa (cpt),Chirila,Ciobanu,Harbuzaru - mijlocasi
    Abuzatoaie - atacant

Daca prima repriza a fost una saraca in ocazii de poarta in cea secunda jocul s-a mai iutit si romascanii au inceput sa puna probleme pascanenilor si una din cele mai clare ocazii de gol a avut-o Talpalariu atunci cand a primit o minge peste apararea celor de la Pascani si ramas singur cu poratrul nu a reusit sa impinga mingea in poarta.Golul a venit in minutul 75 dupa un corner executat de pe partea stanga de atac al romascanilor  urmata de o deviere cu capul a lui Harbuzaru ,mingea este respinsa greu de poratar si Ghidarcia atent inscrie din 2 metri.In minutele de prelungiri Alexandru a scapat pe axul portii singur cu portarul si cu o scarita il invinge si arbitrului ii ramane doar sa fluiere sfarstitul jocului.

Victorie grea ,muncita si meritata cu toate ca pascanenii au avut reprosuri asupra centralului atunci cand a eliminat, pe buna dreptate,un atacant care simulase un fault in suprafata de pedeapsa ramascana dar sa nu trecem cu vederea ca si romanul a avut un penalty clar asupra lui Abuzatoaie nesanctionat de arbitru.
           De mentionat si faptul ca in echipa noasta au fost si doi debutani , jucatori(sub 21 ani) veniti de la LPS Roman : portarul Dornescu Sergiu si fundasul Capraru ,avand o evoluie buna in nota echipei si speram in continuare ca vor juca la fel si vor deveni jucatori de baza ai echipei.Un merit mare il are  D-l Poenaru care a avut inspiratia si curajul sa ii introduca titulari.
          Asadar 19 puncte in  clasament , locul 5 , si mergem cu un moral bun la Moinesti pentru a ne lua revansa din tur.De mentionat faptul ca daca vom obtine cele trei puncte putem urca in clasament chiar si pe locul 3 deoarece cei de la Pascani nu joaca iar pe Moinesti ii egalam la puncte.