vineri, 1 martie 2013

SCM Petrotub Roman - Rapid Suceava 0-2

SCM-ul a pierdut cu scorul de 2-0 contra celor de la Suceava.cu toate ca in prima repriza echipa a avut o evolutie buna nedandu-i prea multe sanse sucevenilor de a ajunge in careul nostru decat prin cateva faze fixe.Cele mai mari ocazii de gol le-au avut adversarii prin 2 bare,una din actiune si una din lovitura libera iar romascanii prin Menghia (sut din unghi aparat de portarul sucevenilor).In repriza secunda Romanul a beneficiat de un penalty acordat de arbitrul Diaconu ,datorita unei patrunderi in careu, pe partea dreapta,  a lui Vlaicu, uramta de un fault comis de portar. Din pacate ,lovitura de la 11 metri este executata de Vlad Patrascu iar  acelasi portar respinge mingea si imediat la cca 2 minute sucevenii primesc si ei lovitura de pedeapsa finalizata cu o "scarita" de sucevean.10 minute mai tarziu o lovitura libera de pe pertea stanga de atac a sucevenilor(corner scurt) se concretizeaza cu o lovitura de cap a atacantului Negru.O ocazie clara de a marca a avut-o si Cosmin Tapu atunci cand scapat singur spre poarta a lobat portarul iesit in intampinare dar mingea a trecut foarte putin peste transversala.
              2-0 scor final dar ramanem cu impresia buna lasata in prima repriza atunci cand SCM-ul a jucat aproape perfect avand in vedere ca au evoluat impotriva unei echipe de liga superioara.
              Primul 11 folosit de Gheorghe Poenaru a fost :         Cernat,Vlaicu,Ghidarcia,Carnariu,Capraru,Menghia,Ciobanu,Popa,Harbuzaru,Chirila si Abuzatoaie.In repriza secunda au evolut toti jucatorii apti de joc : Damian,Lupusoru,Costea,Dornescu,Gafita,Patrascu,Alexandru,Tapu .Raman in contiuare accidentati Marin ,Sofronie,Talpalariu si Petrila.
             Vineri 8 Martie incepe returul de campionat si vom evolua acasa impotriva celor de la Pascani.In tur scorul a fost alb 0-0 iar vineri speram sa castigam cele  3 puncte si sa mergem cu un moral bun la Moinesti pentru a ne lua revansa din tur atunci cand am pierdut pe teren propriu cu 3-1.